Odzyskiwanie danych komu można zaufać takie usługę.

Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych

Co to jest odzyskiwanie danych? Odzyskiwanie danych jest jednym z aspektów tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Może być konieczne, nawet jeśli przyczyną utraty danych była awaria fizyczna. Jest to jednak nieoczekiwany wydatek. Nawet jeśli przyczyną utraty danych była awaria fizyczna

, nadal istnieje możliwość ich odzyskania. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat odzyskiwania danych oraz sposoby unikania takich sytuacji. Zacznijmy od początku. Odzyskiwanie danych jest zazwyczaj kosztowne, a nawet niewielkie ilości danych są kosztowne.

Odzyskiwanie danych to aspekt tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych

Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych to dwa ważne aspekty bezpieczeństwa danych. Tworzenie kopii zapasowych danych polega na ich kopiowaniu i archiwizowaniu w innej lokalizacji. Bez prawidłowego utworzenia kopii zapasowej nie można przywrócić danych. Odzyskiwanie danych wykorzystuje proces zwany „odzyskiwaniem z kopii zapasowej” w celu odzyskania utraconych plików. Kopie zapasowe danych są istotnym elementem planów odzyskiwania danych po awarii. Dzięki nim można przechowywać wszystkie najważniejsze dane w bezpiecznej lokalizacji na wypadek, gdyby coś stało się z głównym nośnikiem.

Odzyskiwanie danych można realizować na wiele różnych sposobów. Jedną z najbardziej podstawowych metod jest tzw. pełna kopia zapasowa. W tej metodzie cały plik jest kopiowany na inny nośnik, na przykład na zewnętrzny dysk twardy. Może ona jednak zajmować dużo miejsca w pamięci, dlatego zwykle jest stosowana w połączeniu z przyrostową lub różnicową kopią zapasową. Inną metodą jest tworzenie kopii zapasowej różnicowej, w której zapisywane są tylko zmiany wprowadzone przez użytkownika. Niezależnie od stosowanej metody ważne jest posiadanie niezawodnego planu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych.

Tworzenie kopii zapasowych danych ma kluczowe znaczenie dla firm. Chroni firmę przed trwałą utratą danych spowodowaną klęską żywiołową

, błędem ludzkim lub atakami cybernetycznymi. Oprócz zapobiegania trwałej utracie danych kopie zapasowe chronią również dane przed wieloma innymi katastrofami. Choć może się wydawać, że nie mają one wysokiego priorytetu, są niezbędnym elementem każdego sensownego planu odzyskiwania danych po awarii. Jak więc stworzyć plan tworzenia kopii zapasowych?

Usługi w chmurze mogą obejmować sprzęt i oprogramowanie pomagające w tworzeniu kopii zapasowych danych. Usługi odzyskiwania danych po awarii w chmurze są opłacane miesięcznie lub rocznie i stanowią popularną opcję dodatkową dla dużych firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Kopie zapasowe i odzyskiwanie danych są niezbędne dla organizacji, a im częściej się je wykonuje, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Oczywiście brak kopii zapasowych oznacza brak możliwości odzyskania danych.

Jest to nieplanowany wydatek

Mimo że większość polis ubezpieczeniowych pokrywa koszty odzyskiwania danych, może się zdarzyć, że polisa nie obejmuje tej usługi w sposób szczególny. Dzieje się tak dlatego, że dane biznesowe mogą zostać zakwalifikowane jako własność intelektualna, np. biznesplany, zastrzeżone oprogramowanie, zeznania podatkowe lub przyszłe rachunki. Nawet jeśli posiadasz polisę ubezpieczeniową, która obejmuje przerwę w działalności gospodarczej, możesz mieć pecha, jeśli chodzi o odzyskiwanie danych. Odzyskiwanie danych może być kosztowne, a ponadto może przyczynić się do jeszcze większego stresu.

Jest to możliwe nawet wtedy, gdy przyczyną utraty danych była awaria fizyczna

Przyczyną utraty danych mogła być fizyczna awaria urządzenia pamięci masowej. Niektóre przyczyny fizyczne to uszkodzenie głowicy dysku twardego, zatarcie wrzeciona, uszkodzenie płytki obwodu drukowanego oraz zalanie wodą lub pożar. Uszkodzenie fizyczne można rozpoznać, słysząc dziwne odgłosy wydawane przez zewnętrzny dysk twardy lub pamięć flash USB. Problemy elektryczne również mogą spowodować utratę danych. W przypadku podejrzenia uszkodzenia fizycznego należy jak najszybciej skontaktować się z firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych.

Kosztuje więcej w przypadku małych ilości danych

Koszt odzyskiwania danych zależy od ilości utraconych danych i rozmiaru urządzenia pamięci masowej. Odzyskiwanie danych trwa dłużej w przypadku dużego dysku twardego niż w przypadku małego. Na przykład nowoczesny dysk SSD może zawierać tylko dziesięć gigabajtów danych, podczas gdy tradycyjny dysk twardy może zawierać 300 gigabajtów odcinków programów telewizyjnych. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych pobierają opłaty za każdy GB odzyskanych danych, co może być podstępem mającym na celu wyciągnięcie pieniędzy od niedoświadczonej ofiary utraty danych.

Wartość jednego megabajta danych wynosi około 1 miliona dolarów. Zwykłe dziesięć megabajtów jest warte dziesięć tysięcy dolarów. W przeciętnym przypadku utraty danych tracone są tylko dwa megabajty, a ich odzyskanie kosztuje 20000 dolarów. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobieństwo trwałej utraty danych wynosi 17%. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli obawiasz się utraty danych.

Na szczęście średni koszt odzyskiwania danych nie zależy od wielkości dysku. Prawie wszystkie renomowane firmy oprócz zryczałtowanej opłaty za swoje usługi pobierają także stawkę godzinową. Ta stawka godzinowa zwykle oscyluje wokół 150 USD za godzinę, ale może sięgać nawet 300 USD. Proces odzyskiwania danych może trwać kilka godzin, dlatego warto mieć to na uwadze, porównując ceny odzyskiwania danych.

Koszty utraty danych są zróżnicowane i zależą od rodzaju danych, ich wartości oraz sektora firmy. W zależności od wielkości i sektora firmy, odzyskanie danych może kosztować 2450 USD lub więcej. Mniejsze firmy, zwłaszcza te, które mają ograniczone zasoby, mogą być szczególnie dotknięte utratą danych, ponieważ mogą nie posiadać twardych kopii dokumentacji. Ponadto małe firmy są zobowiązane do powiadamiania swoich klientów w przypadku kradzieży lub utraty jakichkolwiek informacji na ich temat.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]